Pages Menu
Categories Menu

Dachowka

Dachowka

Rodzaje pokrycia dachowego: Dachowka

Dachowka

Dachówka stanowi jeden z najpopularniejszych od dawien dawna rodzajów materiałów wykończeniowych stosowanych jako tworzywo przeznaczone do robienia rozmaitych pokryć dachowych wielorakich obiektów mieszkalnych i nie tylko o charakterze mieszkalnym. Jest to produkt o przeznaczeniu budowlanym, jaki odznacza się zróżnicowanymi wymiarami i kształtami. Jest stosowany do pokrywania dachów, a dokładniej do krycia szczytów dachów a także kalenic. W tym przypadku wymagane są jednakże specjalne dachówki, jakie najczęściej określa się mianem gąsiorów. Biorąc pod uwagę styl a także przede wszystkim materiał, z jakiego dachówki współcześnie występujące są robione, można mówić o specyficznym podziale.

Dachowka

I tak biorąc pod uwagę aspekt zastosowanego materiału, mówi się na przykład o dachówkach ceramicznych. Są one robione z zastosowaniem gliny ceglarskiej. W tym przypadku także wydziela się dodatkowy podział a mianowicie na dachówki naturalne oraz angobowane. Pierwsze są robione z gliny surowej, nieprzerabianej, które odznaczają się strukturą matową i nieco porowatą. Są one bardzo estetycznie wyglądające na obiektach stylizowanych czy też na budynkach mających charakter zabytkowy.

Kolejny rodzaj to angobowane dachówki ceramiczne, które są robione z płynnej gliny. Nie jest to produkt surowy, ale z dodatkiem barwników. Barwniki te mają z reguły kilka standardowych odcieni – niebieski, zielony, miedziany, czerwony, brązowy, żółty, czarny. W tej samej kategorii mówi się o dachówkach glazurowanych, jakie są powlekane bezbarwnym albo kolorowym szkliwem. Powierzchnia ta jest bardzo błyszcząca i ma najwięcej intensywności i odcieni. Jeszcze inny podział zakłada występowanie dachówek szklanych czyli ze szkła, cementowych a więc z zaprawy cementowej. Biorąc pod uwagę z kolei proces wytwórstwa, mówi się o dachówkach tłoczonych oraz ciągnionych.

Wpis zawdzięczamy