Pages Menu
Categories Menu

Rodzaje pokrycia dachowego

Rodzaje pokrycia dachowego

Dach – informacje wstępne: Rodzaje pokrycia dachowego

Warto wiedzieć, że każdy dach poza charakterystyczną konstrukcją narzuconą przez dany projekt architektoniczny, powinien również posiadać zewnętrzną warstwę. Jest to zatem nic innego jak pokrycie dachowe, jakie ma być elementem charakterystycznym, pełniącym funkcję z jednej strony zabezpieczającą a z drugiej stanowiący wykończenie estetyczne dachu. I tak należy pamiętać o tym, że poza aspektem wizualnym, pokrycie dachowe musi być dostosowane do obiektu tak, aby było jak najbardziej praktyczne. Jako praktyczność w tym rozumieniu uznaje się użyteczność mimo zmieniających się notorycznie warunków pogodowych. Czynniki lokalizacyjne muszą zatem zostać wzięte pod uwagę, patrząc na to, jaki typ pokrycia dachowego wybieramy do budowanego przez nasz obiektu.

Wśród standardowych materiałów, które mogą być uznawane za pokrycie dachowe warto wyróżnić między innymi klasyczne, ekologiczne i już coraz rzadziej wybierane pokrycia słomiane czy trzcinowe. Są one wiązane oraz przygotowywane w postać strzechy. Takim materiałem zaczynano wykańczać pierwsze wznoszone konstrukcje dachowe. To jest oczywiście element zdrowy, bo i naturalny ale kompletnie niefunkcjonalny, patrząc z perspektywy na przykład surowych zim czy siarczystych mrozów bądź wichur oraz intensywnych opadów deszczu bądź gradu.

Podobnie z także wiązaną i układaną w strzechę trzciną. Naturalne, ekologiczne, ale kompletnie niesprawdzające się w użytkowaniu budynku na dłuższą metę. Musimy wiedzieć, że nawet we współczesnych czasach, gdzie dookoła występuje tak dużo chemii, i tak udało się naukowcom opracować przeróżne metody ekologiczne, które jednocześnie będą praktyczne, zatem słoma i trzcina modne stulecia temu sukcesywnie odeszły już jakiś czas do lamusa. Wśród elementów wybieranych na pokrycie dachowe także od dawien dawna znajduje się dranica.

Rodzaje pokrycia dachowego

Jest to pokrycie robione z desek drewnianych, które miały większa długość. Dodatkowo można także wspomnieć o pokryciu z gontu czyli niewielkich cząstek drewnianych, jakie są ze sobą zespalane w ramach klinowania. Czymś innym okazuje się być łupek a więc pokrycie dachowe robione z płytek kamiennych, jakie są przymocowane do ułożonych na więźbie deseczek.

Ich wyznacznikiem jest jednakże dość duży ciężar, jaki mają. W rejonie Francji, Skandynawii czy Wielkiej Brytanii złoży łupka jest sporo, dlatego też to tam głównie ten materiał dominuje w dziedzinie budownictwa. Dachówka to też często wykorzystywane pokrycie, jakie układane jest z elementów ceramicznych bądź też z części cementowych. Jest to bardzo chętnie wybierany rodzaj tworzywa w zakresie klasycznego, tradycyjnego, dziś występującego budownictwa. W zakresie dachówek natomiast można mówić o bardzo szerokim zróżnicowaniu, co też przemawia na korzyść akurat tego materiału. W końcu konsument stojący przed koniecznością wyboru ma szereg wielorakich możliwości. Istnieje silnie urozmaicone bogactwo kształtów, kolorów, intensywności barw, technologii wypalania, dodawanych składników czy barwników dachówek występujących dzisiaj na rynku.

Na pokrycie dachowe nierzadko przyjęte jest stosowanie również blachy. Wśród tych materiałów także jest spore zróżnicowanie, ale najczęściej pojawiają się następujące kategorie – blacha miedziana oraz stalowa ocynkowana. Niekiedy wybiera się blachę powlekaną tworzywem w tym chociażby poliestrem. Blachowe elementy zwane arkuszami umiejscawia się na wcześniej wykonanym deskowaniu a później zagina w miejscach łączenia. Wśród blachowych elementów warta wyszczególnienia jest między innymi blachodachówka, a więc takie pokrycie dachu, które oczywiście jest blaszane, ale podobne do złudzenia z dachówką ceramiczną. Zaletą w tym przypadku jest lekkość. Papa to natomiast pokrycie, jakie jest chętnie wykorzystywane ale przy małych dachach, gdzie jest nieduży spadek oraz na stropodachach.

Ten typ materiału także nie jest już tak popularny jak był niegdyś, ale za to wyróżnia się niską ceną. Nie jest to jednakże tworzywo za bardzo estetyczne i eleganckie wizualnie a także ma małą trwałość w porównaniu z tym, co na chwilę obecną dominuje na rynku tworzyw. Coraz częściej zamiast papy występują rozmaite masy bitumiczne, które są bezspoinowe. Kiedyś było istne szaleństwo na eternit, dziś uznaje się ten materiał za szkodliwy dla ludzkiego zdrowia. Jeszcze czymś innym jest dekarski nylon, a więc takie pokrycie, które jest robione w oparciu o elastyczne polimery. Jest to zestawienie powłoki dachowej samodzielnej oraz tworzywa jakie jest stosowane do naprawiania pokryć dachowych. Ostatnim z charakteryzowanych typów pokryć dachowych będzie natomiast tak zwany zielony dach, czyli taka warstwa, jaka pozwoli na ekologię.

Jest ona układana na żelbetowej płycie oraz na warstwach izolacji.

Wpis zawdzięczamy